ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ
АРХІЄПИСКОПА ЛЬВІВСЬКОГО І ГАЛИЦЬКОГО АВГУСТИНА
ТА ЄПИСКОПА ДРОГОБИЦЬКОГО ФІЛАРЕТА
всечесному духовенству, боголюбивому чернецтву
та всім вірним чадам Львівської єпархії
Української Православної Церкви

 

Пасха священна нам сьогодні з’явилася
(Стихири Пасхи)

 

Возлюблені у Господі всечесні отці, дорогі брати і сестри!

Христос воскрес!


Святкуємо нині найбільший з празників, торжествуємо найпрекрасніше торжество. Пресвітла пасхальна радість огортає нас, зігріває, надихає на життя в добрі й любові.

Христос воскрес! Возсіяла Істина від землі (Пс. 84, 12), куди низвели Її людські неправди і праведний суд Божий.
Камінь, хоч був і ««»дуже великий» (Мк. 16, 4), не перегородив Джерело життя, сторожа не втримала в лабетах смерті Лева від коліна Іуди (Апок. 5, 5; Канон Пасхи, п. 9, приспів). І Гріб, в якому зовсім недавно поховали Надію всього творіння (Рим. 8, 19), тепер порожній. Ангел, небесний Вісник, сидячи у Гробі, немовби карбує на ньому слова, які відтепер стануть спільним написом на могилах усіх смертних: «Смерть! Де твоє жало? Пекло! Де твоя перемога?» (1 Кор. 15, 55). Одна мить змінила Всесвіт: «Нині все наповнилося світлом, небо і земля, і глибини підземнії; нехай же святкує все творіння Христове Воскресіння – в Нім бо ми стверджуємось» (Канон Пасхи, п. 3).

Справді, хіба можна впізнати ад, який досі тримав у кайданах рабів прокляття, а сьогодні віддає синів свободи? А чи земля це, де Божество сяє наднебесною славою? А небо, де оселяються земнородні і царює людськість, хіба схоже на себе? Незбагненний, воістину, перехід від абсолютної руїни до повноти досконалості, від найглибшого страждання до найвищого блаженства, від пекла до неба, від людини до Бога… Пасха велія!

Славне Воскресення Господа нашого Іісуса Христа – справді вселенське свято, бо, за словами Апостола, на Голгофі з Богом примирене все: і небесне, і земне – весь світ (Кол. 1, 20). Це – чудо незбагненної любові Воскреслого Спасителя, Який переміг смерть хресним подвигом: «задля нас, людей, і нашого ради спасення» (Символ віри) смирив Себе аж до Хресної смерті й дарував нам Пасху нову – таїнственний перехід від смерті до життя, від пітьми до світла, від землі до вічного Царства Божого. Ми отримали для спасення все, нам залишається тільки прийняти Чашу спасення. Але (чого хай не буде!) якщо ми не приймемо Волі Божої, занехаємо молитву, не дбатимемо про невтомне і повсякчасне зближення з Христом, не захочемо і краплини скуштувати від гіркої Чаші Іісусової, то вселенський мир – дар Божий (Ін,14, 27) – нас омине. Шлях спасення справді вузький і тернистий, і з жалем бачимо, як багато-хто покидає його, прагнучи земної слави, влади, багатства і марних утіх. Свята Церква попереджає, що така дорога веде людину у безвихідь і ніколи не дасть їй справжнього щастя.

Погляньмо навколо: весна буяє, все квітне, оновлюється земля, «все, що дихає» (Пс. 150, 6), співає хвалу Воскреслому Христу, а сухі дерева й обламані віти своєю наготою і мертвістю псують красу природи. Так і грішні душі недбальців, наче неживі дерева, залишаться мертвими, коли все оновиться: «ось тому-то не встоять безбожні на суді, ані грішники у зборі праведних» (Пс. 1, 5).

Тож, зігріті благодаттю Божою, сповнені неземної пасхальної радості, будемо приносити Господеві належні духовні плоди, не ухилятимемося і від своєї Голгофи – єдиного шляху до Небесної слави. Пам’ятаймо, що тріумф Воскресення тільки розпочався видимо на землі, а вповні звершиться на Небі. Як Старозавітна Пасха виходу з Єгипту, звільнення від рабства була прообразом Пасхи Христової, так й остання є для нас новим пророцтвом та очікуванням переможної Пасхи входу, Пасхи цілковитої, вічної: «О, Пасхо велика і найсвятіша, Христе, о, Мудросте й Слово Боже і Сило, дай нам істинно причащатися Тебе, у невечірній день Царства Твого» (Канон Пасхи, п. 9).


Воістину воскрес Христос !


Смиренний                                      Смиренний
+Августин                                        +Філарет
з ласки Божої                                   з ласки Божої
архієпископ Львівський і Галицький                єпископ Дрогобицький

Пасха Христова 2011 р.,
м. Львів