Пасхальне послання 2012

ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ
АРХІЄПИСКОПА ЛЬВІВСЬКОГО І ГАЛИЦЬКОГО АВГУСТИНА
ТА ЄПИСКОПА ДРОГОБИЦЬКОГО ФІЛАРЕТА
всечесному духовенству,
боголюбивому чернецтву і всім вірним чадам
Львівської єпархії Української Православної Церкви


Христос воскрес!

Возлюблені у Господі всечесні отці, дорогі брати і сестри!


Вітаємо вас з найвеличнішим святом, з найпрекраснішим із торжеств – Воскресенням Господа нашого Іісуса Христа. Це – справді всесвітній празник, вершина і твердиня спасення. «Христос воскрес із мертвих – каже преподобний Феодор Студит, – і весь світ ликує. Своєю життєдайною смертю Христос знищив смерть — і всі, хто перебував у пеклі, звільнилися з оков. Христос відкрив рай і вчинив його доступним для всіх». А преподобний Ніл Сінайський стверджує: «Воскресення Христове – це мета Господнього Промислу щодо нас.».

Воскресення Христове — воістину празників празник, бо в ньому вміщаються всі, без вийнятку, цілком всі празники. До Воскресення спрямовані всі події з життя Господа Іісуса Христа, Його Пречистої Матері, апостолів; наслідок Воскресення – подвиги мучеників, преподобних, всіх святих, і в цілому вся історія християнства. До Воскресення Христового ведуть старозавітні пророцтва, і лише в ньому вони розкриваються, до нього зводиться все Євангеліє, і тільки в світлі Воскресення стає предивно ясним Образ Боголюдини Христа і Його діло спасення. Лише у Воскресенні Христовім знаходять повне пояснення всі чуда Спасителя, Його слова, всі новозавітні події. «До Свого Воскресення Господь Іісус навчав про вічне життя, а у Воскресенні показав, що Він – воістину Вічне Життя. До Свого Воскресення Він навчав про воскресення мертвих, а Воскресенням явив, що Він – воістину воскресення мертвих. До Свого Воскресення навчав, що віра в Нього переводить від смерті до життя, Воскресенням Своїм явив, що переміг смерть і полоненним смертю людям приготував перехід від смерті у безсмертя». (преп. Іустин).

Невимовно дорогоцінною є благодать, яку подарував Спаситель роду людському Своїм Воскресенням. Ця благодать особливо виявляється у тому, що через неї дарується прощення гріхів, нетління, безсмертя і життя вічне, бо усього цього люди аж ніяк не заслужили. Тому всі дари Воскресення Христового Свята Церква усвідомлює виключно як справу безмежної Божої любові і у своєму молитовному богословії багаторазово це визнає, називаючи одним словом: «велия милость». У пасхальних та недільних богослуженнях дуже часто, наче радісний весняний грім, звучить переможний приспів: «Воскресе христосъ богъ даруяй мирови велию милость».

У чудових пасхальних піснеспівах Церква прославляє оновлення людської природи, яке дароване нам Христовим Воскресенням: «Христосъ от мертвыхъ воста, начатокъ усопшихъ... истлевшее естество рода нашего въ себе самомъ обнови» (Утреня 4-ї Неділі по Пасці).

Христове Воскресення освітило і просвітило всі кінці Всесвіту, усю людську природу і все творіння, ним відкрилося світло Пресвятої Тройці. «Ныне вся исполнишася света, небо же и земля и преисподняя: да празднуетъ убо вся тварь востание Христово, въ немже утверждается» (канон Святої Пасхи, піснь 3).

Христос воскрес!

Воскрес, щоб і ми Його благодаттю воскресили себе із всіх смертей наших, із всіх наших гріховних гробів. А це вже залежить лише від нас, від нашого особистого бажання, зусилля, від нашої віри і духовної ревності. «Востани спяй, и воскресни от мертвыхъ, и осветить тя христосъ» (Еф. 5, 14) закликає Апостол. Востаньмо, не спімо у гріхах, навіть у найменших, не спімо в пристрастях. Востаньмо, бо приспав нас гріх, приспав душу нашу сном смерті, – адже пристрасті вбивають душу… Воскреснімо із мертвих покаянням, розбудимо себе зі сну вірою, молитвою, постом, милостинею! І освітить нас Христос. І переможемо гріх, бо немає такого гріха, немає такої пристрасті,що їх не можна було б перемогти силою Воскреслого Господа нашого Іісуса Христа, Єдиного Переможця усіх смертей у Всесвіті.
Христос воскрес!

Воскресла Непереможна Любов, (див.І Ін.,4, 16), Яка не може вмерти(пор. І Кор., 13, 8). Любов спасла, врятувала Всесвіт, стверджує святитель Іоанн Златоуст, вона припинила застарілу на землі ворожнечу, вона з’єднала землю з небом, вона вчинила людей Ангелами… Любов змінює саму сутність речей і нерозлучно несе зі собою всі блага.

Свята Любов, пронизуючи всіх – від перших до останніх, кожного – з голови до ніг, всіх зі Собою поєднує, зв’язує і єднає, і робить їх міцними та непохитними… Вона є Бог, з Яким і останні бувають першими, і перші – як останні… (прп. Симеон Новий Богослов).

Христос воскрес!

І серця наші переповнює неповторна пасхальна радість – радість, яка охоплює все єство, «радість, якої без любові не буває…» (святитель Тихон Задонський).

 

Воістину Христос воскрес!

 

Смиренний                                     Смиренний
+АВГУСТИН                                    +ФІЛАРЕТ
з ласки Божої                                 з ласки Божої
архієпископ Львівський і Галицький               єпископ Дрогобицький

Пасха Христова 2012 р., м. Львів